13 Δεκεμβρίου 2022

Ο Μέσι σήκωσε στους ώμους του την Αργεντινή για να την πάει στον τελικό

Για μια ακόμη φορά ο Μέσι οδήγησε την Αργεντινή εκεί που ήταν ο σκοπός της . Στον τελικό του Μουντιάλ του Κατάρ

Αν κανείς πίστευε ότι την ώρα που βρέθηκε η μπάλα στην κατοχή του Μέσι κοντα στη αριστερη άκρη της μεγάλης περιοχής της Κροατίας με δυο αμυντικούς της Κροατίας πίσω του ότι αυτή η φάση θα μπορούσε να καταλήξει σε γκολ θα έλεγε ότι αυτό θα ήταν μάλλον αδύνατον. Και έκεί άρχισε να κάνει εκείνα τα γνωστά  του που κάνει πολλούς να τον θεωρούν τον καλύτερο ποδοσφαιριστή όλων των εποχών, Άρχισε να στριφογυρίζει μια από εδώ μια από εκεί φτάνοντας κοντα στην γραμμή του άουτ με ένα Κροάτη από πίσω. Λϊγυσε το κορμί του μια προς τα εδώ , μια προστά εκεί και μετά ολίγον μαγικά ξεπέρασε τον αμυντικό που τον ακολουθούσε , σήκωσε το κεφάλι του και είδε έναν συμπάικτη Άλβαρεζ του εκεί που έπρεπε και το έδωσε μια πάσα ακριβείας "πάρε βάλε". Ήταν το τρίτο γκολ της Αργεντινής που σε μεγάλο βαθμό σογιύρεψε την νίκη της από τα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου.

Η Κροατία που κατέβηκε στον αγώνα με την φιλοδοξία να είναι αυτή που θα φτάσει στον τελικό, ξεκίνησε το παιχνίδι με απαιτήσεις παίζοντας γρήγορο μοντέρνο ποδόσφαιρο, με τις πάσες ακριβείας που είναι και το χαρακτηριστικό της. Η Αργεντινή ως τότε έδειχνε τα δόντια  της μόνο με γρήογορες ξαφνικές αντεπιθέσεις, που είχαν όμως ένα χαρακτηριστό. Ήταν επικίνδυνες. Αντίθετα η Κροατία παρά τους περίτεχνους συνδυασμούς δεν κατάφενρε να φτάσει σε θέση βολής.

Και έτσι σε μια τέτοια ξαφνική αντεπίθεση ο Λοβάκοβιτς ανέτρεψε τον Άλβαρεζ και ο διαιτητής έδωσε πέναλτυ. Ήταν μια στιγμή που όλοι κρατούσαν την ανάσα τους γιατί ο Λιβάκοβιτς είναι εξαιρετικός τερματοφύλακας και είχε δώσει την προηγούμενη πρόκριση της Κροατίας με τις αποκρούσεις του. Ο Μέσι το σκέφτηκε και δεν έκανε αυτό που είχε κάνει τις προγούμενες φορές, να κόψει δηλαδή ταχύτητα πριν σουτάρει και αφού διαπίσωνε την κλίση που είχε πάρει ο τερματοφύλακας να στείλει μαλακά στην άλλη μεριά. Πήρε φόρα και σούτερα με όλη του την δύναμ καρφώνοντας την μπάλα στο αριστερό γάμα της εστίας εκεί που κανενας τερματοφύλακας δεν θα μπορούσε να το πιάσει.

Στο 39 Ο Άλβαρες παίρνει τη μπάλα κάτω από την γραμμή, μπαίνει μέσα στην περιοχή, κερδίζει όλες τις κόντρες και αφού έφτασε απέναντι στον Λιβάκοβιτς πλάσαρε σωστά για να κάνει το 2-0.

Κόντευε η λήξη του ημιχρόνου και η Κροατία δεν είχε χωνέψει πως ξαφνικά σ` αυτό το παιχνίδι που θα μπορούσε να της δώσει την πρόκριση είχε ήδη βρεθεί να χάνει με 2-0.

Το τρίτο γκολ δημιουργία του Μέσι στο δεύτερο ημίχρονο που περιγράψαμε στην αρχή ήταν το τελικό χτύπημα.

Η Αργεντινή βρίσκεται ήδη στον τελικό και εκεί θα περιμένει τον αντίπαλο της από τον αυριανό αγώνα Γαλλίας -Μαρόκου.

Ήρθε άραγε η ώρα για τον Μέσι να κατακτήσει αυτό που δεν έχει κερδίσει ως τώρα; Ενα Μουντιάλ;